Advertising
Advertising

eBiuletyn-Newsletter

Zobacz korzyści

PRAWIDŁOWY DOBÓR SPRZĘTU.

 

Narciarstwo biegowe to termin bardzo pojemny, dlatego chcąc prawidłowo dobrać swój pierwszy zestaw narciarski, wkrótce możemy odnieść wrażenie, że właściwie to nie bardzo wiemy od czego zacząć ! Wybór samych nart nie jest zadaniem prostym - na rynku mamy całą masę modeli różniących się szerokością, ciężarem, przeznaczeniem.To jednak dopiero początek - jak prawidłowo dobrać typ i rozmiar butów, czy muszą one być kompatybilne z wiązaniami? Jaką długość powinny mieć kijki ?

 Poniżej spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Nie będziemy omawiać prawidłowego doboru nart wyczynowych oraz sportowych.W kręgu naszego zainteresowania pozostanie szeroka gama nart turystycznych, przeznaczonych dla amatorów, osób, które rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem biegowym.

 Prawidłowy dobór nart w dużym stopniu ułatwi nam odpowiedzenie na kilka zasadniczych pytań :

  • gdzie chcemy biegać / chodzić na nartach ? - czy będą to przygotowane trasy narciarskie ?, a może park, przysypane śniegiem ścieżki rowerowe, pola, łąki, dukty leśne? Czy będzie to najczęściej teren nizinny, pagórkowaty, a może wycieczki w terenie górskim?
  • jaki jest stopień naszego zaawansowania i umiejętności ?
  • jakim stylem chcemy biegać : klasycznym, czy łyżwowym ?

 

 Jeżeli odpowiemy na powyższe pytania będzie nam zdecydowanie łatwiej dokonać prawidłowego wyboru nart, które w ramch szerokiej gamy nart turystycznych możemy podzielić na trzy podstawowe grupy :

  •  narty sportowo - rekreacyjne - potocznie zwane "biegówkami", przeznaczone do biegania na odpowiednio przygotowanych trasach.Są to narty lekkie, szybkie ( szerokość pod butem : 45 - 50 mm ), proste lub lekko taliowane, charakteryzujące się nisko uniesionym dziobem.Polecane są one dla narciarzy o sporych umiejętnościach, średnio, bądź dobrze zaawansowanych, dla których bieganie jest formą treningu lub rekreacji.To w ramach tej grupy powinniśmy wybrać narty dedykowane do stylu klasycznego lub łyżwowego.

        Narty do stylu łyżwowego są twardsze,nie mają fabrycznej łuski, smaruje się je specjalnymi woskami na całej długości, a rodzaj smarowania zależy od warunków atmosferycznych, temperatury i wilgotności śniegu.Styl łyżwowy wymaga większych umiejętności technicznych oraz lepszego przygotowania fizycznego.Podłoże do biegania "łyżwą" musi być szerokie i utwardzone, poruszanie się w ten sposób możliwe jest jedynie na specjalnie przygotowanych trasach narciarskich.Narty do stylu łyżwowego są o 10-15 cm krótsze w stosunku do nart do stylu klasycznego, buty są wyższe i mocno "trzymają" w kostce, a kijki dłuższe o 15-20 cm w stosunku do stylu klasycznego.

 

 

Różnice w nartach do stylu klasycznego i łyżwowego :

 

  narty do stylu klasycznego narty do stylu łyżwowego
produkowane w kategoriach wyczynowe, sportowe, turystyczne wyczynowe, sportowe, sporadycznie turystyczne
łuk znaczne zakrzywienie łuku, gdy położymy narty na płaskiej powierzchni ich środkowa część powinna wysoko unosić się ponad podstawę zakrzywienie łuku nie jest tak wyraźne, narty na płaskiej powierzchni unoszą się niżej ponad podstawę niż narty do do "klasyka"
noski (czuby)
noski nart wysokie i mocno zakręcone noski niskie i słabo zakręcone, czasami z otworem
taliowanie (zwężenie nart w okolicach środka długości) większe - umożliwia m.in. łatwiejsze skręcanie długimi nartami
mniejsze - ułatwia ustawienie krawędzią do podłoża przy odbiciu i zachowanie równowagi w poślizgu
sztywność mniejsza większa
długość większa
mniejsza
odporność na skręcanie (wzdłuż osi narty) mniejsza większa
smarowanie narty smarowane są na tzw. odbicie pod stopą narciarza (lub wyposażone w łuskę w tym miejscu) i na poślizg w pozostałych częściach narty smarowane są na poślizg na całej długości; narty nie posiadają łuski pod stopą biegacza
możliwe oznaczenia na narcie classic, touring, back country
skate

 

 

  W przypadku nart sportowo - rekreacyjnych długośc nart dobieramy do wzrostu narciarza oraz do stylu, którym będzie biegał

 

 styl klasyczny : długośc narty = wzrost narciarza + ( 25 - 30 cm )

 styl łyżwowy   : długość narty = wzrost narciarza + ( 15 - 20 cm )

 
  • narty śladowe ( Cross Country ) - przeznaczone do biegania po wyznaczonych trasach, jak i poza nimi.Narty te ze względu na to, że są szersze i często krótsze niż narty sportowe bardzo dobrze nadają sie na pierwsze biegówki dla rozpoczynających naukę.Zwiększona szerokość ( średnio 45 - 55 mm ) zapewnia lepszą stabilność, ale wiąże się z wyższą wagą i niższą prędkością jazdy.Z nart Cross Country zadowolone bedą osoby , które używaja biegówek do spacerów po śniegu, ale także sportowcy uprawiąjący inne dyscypliny, traktujący biegówki jako zimową formę aktywności sportowej.Są one zwykle krótsze od sportowych "biegówek", taliowane , z wyżej wyniesionymi dziobami.W środkowej części ślizgu wyposażone są często  w łuskę, która trzyma nartę przy odbiciu i zapobiega cofaniu się jej przy podjazdach pod górę.Narty śladowe świetnie sprawdzą się w stosunkowo łatwym, pagórkowatym, nizinno-wyżynnym terenie ( np. Jura Krakowsko-Częstochowska )

 

Narty śladowe najczęściej dobieramy na podstawie tabel opracowanych przez Producenta odnoszących się głównie do wagi ubranego narciarza.

 Najbardziej popularne narty śladowe czeskiego producenta Sporten - Sporten Favorit dobieramy w oparciu o poniższą tabelkę :


NARTY SPORTEN FAVORIT
 
długość narty      waga ubranego narciarza                         
 
180 cm                             45 - 60 kg

185 cm                             50 - 65 kg

190 cm                             57 - 71 kg
195 cm                             62 - 78 kg
200 cm                             69 - 85 kg
205 cm                             77 - 94 kg
210 cm                             84 - 100 kg
 

 

NARTY SPORTEN FAVORIT  O TALIOWANIU :

 54 - 48 - 52

 

darmowy hosting obrazków

 

 

 

Buty

 

 

 

 

biegowe można dopasować według podanych tabel producentów:

 

SALOMON


ROSSIGNOL


 

BOTAS

 

 

 

ALPINA

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej pomocy przy doborze sprzętu wypełnij poniższy formularz: